Pályázatot hirdetnek a magyarországi németek elhurcolása és elűzetése 80. emlékéve alkalmából a korábban elkészült emlékművek, -táblák és szobrok felújítására – mondta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára pénteken a Békés vármegyei Almáskamaráson.
Soltész Miklós az Almáskamarási Német Nemzetiségi Értékek Háza átadóján kifejtette, a felhívás november 17-étől egy hónapig él, a nemzetiségi önkormányzatok és civil szervezetek maximum 1,5 millió forintra pályázhatnak, a keretösszeget 100 millió forintban határozták meg előzetesen.
A Központi Statisztikai Hivatal 2025. január 1-jei adatai szerint Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyében 9 települési német nemzetiségi önkormányzat működik.
Ezen felül a vármegyében működik egy Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Területi Német Nemzetiségi Önkormányzat is, amely a települési önkormányzatoktól eltérő, regionális szintű képviseleti szerv.
A magyarországi németek elhurcolása és elűzetése 1946 és 1948 között zajlott, amikor mintegy 200-220 ezer német nemzetiségű embert telepítettek ki Németországba. A hivatalos emléknap január 19-e, amikor 1946-ban elindult az első szerelvény Budaörsről, és idén, 2025-ben van a 80. évfordulója a főbb elhurcolások megkezdésének.

Mint ismert a jubileumi évben állami megemlékezéssel egybekötött szentmisét tartottak január 19-én a Hercegkúti Kisboldogasszony Templomban, valamint azt követően koszorúzási ceremóniát. Köszöntőt mondott Rák József, Hercegkút polgármestere. A szentmisét bemutatta: Főtisztelendő Kecskés Attila címzetes kanonok, főesperes valamint Főtisztelendő Mészáros Ferenc, plébános. Beszédet mondott Nagy János, Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár és Ritter Imre, német nemzetiségi képviselő, az Országgyűlés Magyarországi Nemzetiségek Bizottságának elnöke.



