A gyors, pontos és hatékony diagnosztikát szolgálja ezentúl a most átadott CT berendezés a Sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórházban. A legmodernebb kategóriába számító készülék képalkotási képessége nagy pontossággal dolgozik, amely komoly segítség a szakembereknek, orvosoknak – mondta az eseményen Dr. Szondi Zita a Országos Kórházi Főigazgatóság (OKF) egészségügyi ellátórendszerért felelős főigazgató-helyettese.
Hozzátette: Sátoraljaújhelyen nagy szükség volt erre a fejlesztésre, ami nagyban segíti a diagnosztikai hatékonyságot, ennek köszönhetően a térség lakóinak egészségügyi ellátása is sokat javul. A főigazgató-helyettes megemlítette azt is, hogy a CT mellett sikerült Sátoraljaújhelyre telepíteni egy ugyancsak modern mammográfiai berendezést, amely az emlőszűrésben jelent előrelépést, hiszen ez eddig Miskolcon volt elérhető a zemplénieknek.
Az eszközök fejlesztése mellett Dr. Szondi Zita fontosnak nevezte az azokat működtető, valamint a szakmai véleményt alkotó munkaerő biztosítását is. A helyi tevékenység mellett a mai kor eszközei lehetőséget adnak a távleletezésre és távdiagnosztikára is, hiszen a kiváló minőségű felvételeket ugyanebben a minőségben el tudják juttatni a vármegyei, vagy központi diagnosztikai központokba, ahol felkészült szakemberek végzik el ezt a munkát – húzta alá. Mint mondta, azon dolgoznak, hogy ez a jövőben rendszerszerűen és minél gördülékenyebben menjen, ami jelentősen gyorsítja majd a diagnosztikai folyamatokat. A főigazgató-helyettes Sátoraljaújhelyre további fejlesztéseket is ígért.

Bánné Dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Közgyűlés elnöke arról beszélt, hogy az elmúlt időszakban többször került a figyelem középpontjába az újhelyi egészségügyi intézmény, például a szülészeti-nőgyógyászati osztály tevékenységének ideiglenes szüneteltetése okán, amit aztán széles körű összefogással sikerült megoldani, így újraindulhatott a betegellátás. Hozzátette: a CT és a mammográfiai berendezésre egyaránt nagy szükség volt Zemplénben. Felidézte azt is, hogy az elmúlt hetekben két jól felszerelt mentőautóval bővült az egészségügyi ellátás a térségben, a két jármú Sátoraljaújhelyen és Sárospatakon állt szolgálatba. Mindezeken túl az elmúlt 15 évben a vármegyében az egészségügyi ellátás minden szintjét sikerült fejleszteni. Példaként említette, hogy a 2014 és 2020 közötti időszakban 137 helyszínen 167 alapellátás fejlesztése történt meg, ami tovább folytatódott a jelenleg is futó, 2021-2027-es időszakban.

Dr. Zsákai Zsolt a B-A-Z Megyei Kórház főigazgatója a vármegyei szintű integrált betegellását fejlesztésének fontosságáról beszélt. Véleménye szerint az új eszközök gyorsítják a betegellátást és rövidítik a betegszállítási útvonalakat. A fejlesztés pedig tovább erősíti a kórház szerepét is – hangsúlyozta.
Dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő felidézte azokat a stációkat, amelyek az új, modern CT berendezés beszerzéséhez vezettek. Hangsúlyozta, hogy a nagyobb egészségügyi centrumoktól viszonylag távol, mintegy 70-80 kilométerre található az Erzsébet Kórház, ezért fontos a folyamatos fejlesztés. Az új CT-ről 2023-ban született kedvező döntés és az elmúlt hónapokban történt meg a kiépítés – közölte.
Bereiné Dr. Jakab Beáta az Erzsébet Kórház főigazgatója köszöntőjében arról beszélt, hogy a korábbi CT-hez képest a jelenlegi eszköz hatalmas előrelépést jelent. Annak képalkotási képessége, pontossága és gyorsasága így jelentős mértékben javítja a térség betegeinek ellátását.

