A kisvárosokban, falvakban, kistelepüléseken élő nők társadalmi, gazdasági és családban betöltött szerepéről esett szó a Tokaj-Hegyalja Egyetemen megrendezett konferencián.
10. alkalommal rendezték meg az ENSZ Vidéki Nők Nemzetközi Napja okán megszervezett konferenciát, amelynek ezúttal a Tokaj-Hegyalja Egyetem adott otthont Sárospatakon a Magyar Női Unió Egyesület és a Tokaj-Hegyalja Egyetem közös szervezésében. Dr. Koncz Zsófiát, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára videóüzenetben köszöntötte a résztvevőket. Mint elmondta,
ahhoz, hogy a vidéki élet vonzó legyen, a családban és a közösségekben is szükség van a nőkre. Magyarország minden táján találkozhatunk olyan nőkkel, akik nemcsak a családjukban, hanem a munkájukban és közösségükben is helyt állnak
– tette hozzá. Kiemelte:
sokan közülük vállalkozóként, gazdálkodóként, vagy éppen a helyi közéletben dolgoznak a térség fejlődéséért. Ők is bizonyítják, hogy a vidék nem a múlt, hanem a jövőt formáló erő
– húzta alá Dr. Koncz Zsófia.
Dr. Ökrös Oszkár, az Agrárminisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a nők mindig is nagyon fontos szereplő voltak az agráriumnak.
Azonban míg korábban az asszonyok elsősorban a kétkezi munkából vették ki a részüket, feladatkörük mára jelentősen átalakult az ágazatban. Jelen vannak a rendkívül értékes háttérmunkában is, jogi, gazdasági, adminisztratív feladatokat látnak el és általában a hatóságokkal is rendkívül eredményesen tartják a kapcsolatot. Nemcsak gazdasági szerepük erősödött, hanem önszerveződésük is, hiszen több szakmai szervezetben létezik gazdasszony tagozat, kiépült például a MAGOSZ gazdasszony tagozata. A nők önállóan és csapatban is rendkívül értékes munkát végeznek korszerű szakmai tudásukkal, és női mivoltukból fakadó képességeikkel is rendkívül hasznos elemei a vidéki életnek
– sorolta a helyettes államtitkár.
Batthyány-Schmidt Margit, a szervezési feladatok javát lebonyolító Magyar Női Unió Egyesület elnöke szervezetük tevékenységről is beszélt hozzászólásában. Mint kiemelte, számos képzést, számos fejlődési lehetőséget biztosító programot bonyolítottak le a nők számára és ezt a munkát folytatják is.
Bánné Dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Közgyűlés elnöke a nők által képviselt értékeket emelte ki. Úgy fogalmazott:
a nő egyik legfőbb szerepe az anyai szerep, és példák sora mutatja, hogy egy édesanya is lehet sikeres, elhivatott és tettre kész. A nőt jellemzi a gondoskodás, a kitartás és az a bizonyos tigris-attitűd, amely minden területre jó hatással van. Természetesen kell egy támogató közeg, hogy mindez kibontakozhasson. Magyarország családbarát politikája ebben példaértékű, a családoknak adott adókedvezményekkel próbálja segíteni az édesanyákat.
Dr. Kéri Szabolcs, a Tokaj-Hegyalja Egyetem rektora a házigazda szerepében, Dr. Farkas Szabolcs Sárospatak polgármestere pedig a város nevében köszöntötte a résztvevőket.
Novák Irén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium művészetért és közösségi művelődésért felelős államtitkára külhoni magyar példaképeket említett a vidéki nők helytállását bemutatva. Hozzátette: számos példa van arra, hogy a vidéki nők milyen fontos elemei a magyar kutúra átörökítésének.
A rendezvényen Novák Irén és Bánné Dr. Gál Boglárka Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium minisztere által adományozott elismerő oklevelet adott át a Bodrog Néptáncegyüttesnek, amelyet vezetőjük Darmos István vett át.



