A Sárospataki Református Hittudományi Egyetem is csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, amelynek célja az Eperjesi Egyetemen működő, de a közös munkát elősegítő, koordináló kutatóközpont létrehozása.

Ezt a szándékot egy megállapodás aláírásával erősítette meg a két egyetem rektora Sárospatakon. Az Interkulturális és Vallási Kérdések Kutatóközpontjának megszervezésében és működtetésében a másik együttműködő partner a komáromi Selye János Egyetem. Dr. Kónya Péter, az Eperjesi Egyetem rektora elmondta: a patakiakkal ápolt több évtizedes jó kapcsolat kínálta a lehetőséget arra, hogy intézményt is bevonják az előkészítő munkába, amely 2024 végén kezdődött el.

Az elsősorban a kulturális és vallási sokszínűség tanulmányozásával, a nemzeti- és vallási kisebbségek kutatásával, valamint a vallások közötti párbeszéd elemzésével, annak társadalmi fejlődésre gyakorolt hatásaival foglalkozó kutatóközpontban az SRHE részvétele azért is fontos, mert a tudományos munka célterülete pont az a térség, amelynek az egyetem egy kiemelt oktatási és tudományos szereplője – emelte ki az Eperjesi Egyetem rektora.
Dr. Enghy Sándor, az SRHE rektora úgy fogalmazott: a határon túli magyarság megkeresése mindig hívó szó, ezért intézményünk szívesen csatlakozott az együttműködéshez. Hozzátette: egymás történelmének, kulturális- és vallási értékeinek feltárása, tanulmányozása, megismerése közelebb visz a másik megértéséhez, ami további jó folyamatokat indíthat el.



