Luther Maraton címmel reformáció emlékfutást szervezett a Sárospataki Református Egyházközség a Reformáció ünnepe alkalmából.
A résztvevőknek jelképesen 1517 méternyi távot kellett futva, vagy sétálva teljesíteniük, a református templom udvaráról indulva a Református Kollégium előtt elhaladva egy kört tettek meg közösen az Iskolakertben.
A rajt időpontja is 15 óra 17 perc volt. Mindezzel arra emlékezett a közösség, hogy 1517. október 31-én Luther Márton levelet írt Albert püspöknek, amelyben tiltakozott a búcsúcédulák árusítása ellen. A levélhez csatolta a búcsúcédulák erejét és hatékonyságát kétségbe vonó vitairatát is. Philipp Melanchthon írása szerint Luther ugyanezen a napon a wittenbergi Schlosskirche ,vagyis vártemplom kapujára ki is szögezte a 95 tételét.
Balogh Milán a Sárospataki Református Egyházközség lelkipásztora az esemény kezdetén elmondta: a futás egyben hitvallás is. A lelkipásztor örömét fejezte ki, hogy több generáció is képviseltette magát az emlékfutáson. Ez a közösségépítés szempontjából is fontos – tette hozzá.
Portálunk kérdésére elmondta: maga is körülbelül egy esztendeje kezdett el napi szinten futni, célja, hogy 42 éves korában lefussa a 42 kilométer hosszú maratont. A napi futás közben azonban imádságok és igehirdetések is születnek a fejében, ami azt bizonyítja, hogy a futás egyben hitgyakorlás is.
Az emlékfutás ötletét Dr. Mátyás Péter, a sárospataki egyházközség főgondnoka hozta haza egy budapesti látogatása után. A sárospataki háziorvos negyven éve kocog.
Ez – mint elmondta – nemcsak a saját egészségét segít megőrizni, de orvosként is hitelesebb, ha a mozgás fontosságára hívja fel páciensei figyelmét. Kiemelte: Isten vezette akkor is, amikor egy másik gyülekezet vendégeként felfigyelt a reformáció emlékfutás lehetőségére.
Ezt gondolták tovább és honosították meg Sárospatakon is. A futás végén pogácsa és tea várta a résztvevőket. Az első alkalom sikerén felbuzdulva a szervezők szeretnének hagyományt teremteni az emlékfutásból.


