Javában zajlik a sárospataki Iskolakert felújítása. A gondosan előkészített beruházásra már régóta szükség volt, hiszen a fák egy része életveszélyessé vált. A felújítás pedig nemcsak biztonságosabbá, de a mai klimatikus viszonyoknak is ellenállóbbá teszik a sokak emlékében gimnáziumi éveik kedves helyszíneként élő Iskolakertet.
A beruházás tartalmáról Nagy-Baló Csaba, a Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma Általános Iskolája és Diákotthona igazgatója portálunknak elmondta: az iskolakert néhány évvel ezelőtti felújítása után nyilvánvalóvá vált, hogy komolyabban hozzá kell nyúlni a területen álló fákhoz.
A viharok idején ugyanis sorra dőltek ki a fák, törtek le kisebb-nagyobb ágak, amelyek veszélyeztették az arra járók – főleg a diákok – testi épségét. Történt károkozó eset is.
Az igazgató arról is beszélt, hogy mivel az iskolakertben a gimnázium több fontos intézményrésze – kollégiumok, sportcsarnok, tornaterem – működik, ezek zavartalan működését és a személyi biztonságot egyszerre kellett figyelembe venni a favágási és ágazási munkálatok elvégzésekor. Aki járt ez idő alatt a területen tapasztalhatta, hogy
a favágást a szakemberek a legnagyobb körültekintéssel végezték és a kertet sem kellett a nagyközönség elől sem lezárni, csupán időlegesen azokat a helyszíneket, ahol a munkálatok éppen akkor zajlottak.
A fakivágás lassan a végéhez közeledik, de a mintegy 130 kivágott fa helye nem marad üresen, hamarosan ugyanis elkezdődik az újratelepítés. Nagy-Baló Csaba tájékoztatása szerint nem apró csemetékkel pótolják a nagy fákat, hanem nagyobb növendék fákkal, ami csökkenti a helyenkénti kopárság látszatát. A munkálatok befejezési határideje: idén december 31-e.
A kivágott fa az önkormányzat bevonásával rászorulókhoz kerül térítésmentesen – közölte az igazgató. Szakmai partnerük az Északerdő Zrt.














