Tokajban októberben ismét megtartották a borvidék egyik legszebb hagyományát: a Polgármesterek Borának szőlőalapanyag-átadó ünnepségét. A rendezvényen a Tokaj-hegyaljai települések vezetői közösen adták össze saját falvaik termését, hogy ebből az összefogás jelképeként megszülethessen az idei év reprezentációs bora.

Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára, a térség fideszes országgyűlési képviselője beszédet mond a Tokaji-Hegyaljai Szüreti Napok keretében megrendezett szőlőösszeadási ceremónián Tokajban 2025. október 4-én.
MTI/Vajda János
A Polgármesterek Bora több mint két évtizede a hegyaljai összetartozás szimbóluma. A települések polgármesterei minden évben egy-egy láda szőlőt ajánlanak fel, amelyet a Grand Tokaj Pincészet dolgoz fel. Az így készült bor nem kerül kereskedelmi forgalomba: kizárólag ünnepi alkalmakon, hivatalos eseményeken jelenik meg, mint a térség egységének jelképe.
A térség fantasztikus természeti adottságokkal rendelkezik, és Tokaj mellett még számos gyönyörű település fogadja azokat, akik Hegyaljára látogatnak
mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára Tokajban, a Tokaj-hegyaljai Szüreti Napokon. Koncz Zsófia felhívta a figyelmet arra, hogy a szüreti napok rendezvényt már 93 éve tartják, a szőlőművelés és borkészítés pedig több évszázados múltra tekint vissza.
Az államtitkár jelezte, a turisztikai eredményességhez térségi összefogásra van szükség, amit jól mintáz a Polgármesterek bora, amely mind a huszonhét Tokaj-hegyaljai település szőlőjéből készül.
Hozzátette, a borkülönlegességnek már több mint két évtizedes hagyománya van.
A kezdet

Nyikos István, A Magyarok Borok Háza vezetője találta ki a Polgármesterek Borát, melynek lényege, hogy mind a 27 település vezetője egy adott napon a szüret vége felé adjon be a közösbe két mázsa szőlőt és húsz kiló aszút, aztán készüljön ebből egy közös bor, amelyet a következő év tavaszán vehetnek át a Tokaji Borfesztiválon. Az első közös bor 2002-ben készült el annak apropóján, hogy a térség megkapta a világörökségi címet.
Ez a lendület 23 éve tart és büszkén hirdeti, hogy Tokaj-Hegyalja települései együtt, egymást erősítve képviselik a magyar borkultúra egyik legnemesebb hagyományát.
A Polgármesterek Bora 2026 tavaszára készül el, és az első palackokat a Tokaji Bornapokon mutatják be ünnepélyes keretek között.



