Múzeumok felsőfokon – ezzel a címmel zajlott le október 13-án és 14-én Sárospatakon a XI. Országos és VII. Nemzetközi Múzeumandragógiai Konferencia, amelyet a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület Múzeumandragógiai Tagozata rendezett meg. A szakmai esemény a Tiszáninneni Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei, a Sárospataki Református Hittudományi Egyetem (SRHE), a Magyar Büntetés-végrehajtás Múzeumi Kiállítóhelye és a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ együttműködésével valósult meg – közölte Nagy Magdolna tagozatvezető.
Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kultúráért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a múzeumok és a felsőoktatás természetes szövetségesek. Emlékeztetett rá, hogy
körülbelül két évtizede a közgyűjteményi világban jelentős forradalom zajlott le, ami egy teljes generációnak változtatta meg a múzeumokhoz való viszonyát. Ma már élményszerűen telik el a gyermekek múzeumokban töltött ideje, velük együtt pedig a szülők is szórakoztató módon kapnak képet a magyar történelem különböző korszakairól. A magas szintű kulturáltságot sikerült közel vinni az átlagemberhez
– húzta alá.
Pósánné Rácz Annamária, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért és felnőttképzésért felelős helytettes államtitkára több jó példát is említett az egyetemek és a múzeumok együttműködésére. Mint kiemelte:
a közös munka eredményeként például a kutató-oktatók számára kiváló lehetőség nyílik arra, hogy magas színvonalú kutatásokat végezhessenek. Ezzel együtt a múzeumok piaci szereplők is egyben, a közgyűjteményi dolgozók képzése ugyancsak egyetemi feladat
– hangsúlyozta.

Megemlítette azt is, hogy a 2024-25-ös tanév második felében indították el a Csontváry Kulturális Kredit Programot, amely egyetemisták számára teszi lehetősé kulturális programok látogatását. Ezek jelentős része múzeumokban, közgyűjteményekben érhető el folytatta a helyettes államtitkát. Megjegyezte: a múlt félévben már 800 hallgató mintegy 2500 jegyfoglalását regisztrálták, idén pedig megduplázódott a lehetőséggel élni kívánó diákok száma – mondta Pósánné Rácz Annamária.
Az eseményen Dr. Enghy Sándor az SRHE rektora köszöntőjében megköszönte a szervezőknek, hogy egyetemüket választották a rangos konferencia helyszínéül. Hozzátette: a múzeumokban őrzött történelmi hagyatékokra úgy kell alapozni, hogy segítségükkel a jövőt jó irányba tudjuk terelni. Hozzátette:
Sárospatakon a Rákóczi és Comenius-i hagyományok azt tanítják a ma embere számára, hogy ahol valaki azt a töltetet, talentumot, amit kapott, mások hasznára is tudja fordítani, ott a Teremtő is jelen van.

Dr. Dienes Dénes, a Tiszáninneni Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei igazgatója úgy fogalmazott: a Sárospataki Kollégium épületében működő oktatási intézmények, valamint az egyházi gyűjtemény közelsége számos lehetőséget kínál.
A rendezvényen részt vettek a helyi és környékbeli közgyűjteményi intézmények vezetői – munkatársai is, akik segítségével a vendégek betekintést kaphattak a térség közgyűjteményi kínálatába, értékeibe is.



