Valóban minden csepp alkohol méreg, mikortól kezdődik az alkoholizmus, hogyan hat ránk a környezetünk az alkoholfogyasztás terén és miként tud segíteni a kulturált alkoholfogyasztás népszerűsítésében a bormarketing? Címszavakban ezekre a kérdésekre keresték a választ a Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítvány által szervezett „Mérték az érték” című konferencia szakavatott előadói. Zacher Gábor toxikológust minden bizonnyal keveseknek kell bemutatni, ezúttal is kendőzetlenül mondta el véleményét az alkoholfogyasztásról, felvázolva azokat a határpontokat, ahonnan már viszont érdemes visszafordulni, ha azt akarjuk, hogy az életünkben ne legyen meghatározó szereplő a szeszes ital fogyasztása.
A WHO egy kutatása szerint minden csepp alkohol is méreg. Zacher Gábor szerint ez igaz, de ezzel a gondolatisággal levegőt venni sem szabad, hiszen manapság az autók és a rossz minőségű fűtés miatt abban is vannak káros anyagok. A probléma azzal van, ha rendszeresen és sokat iszunk alkoholt. Mint hozzátette azért adta előadásának címéül, hogy „Ne legyen harmadik!”, mert két pohár bor, vagy sör elfogyasztásával még nagy gond nincs, de ez az a keretrendszer, amin belül mozogni tudunk. A harmadik pohár ital már feloldja azt a gátat, amely után általában már nincs megállás – közölte.

A másik problémaforrás a rendszeresség. Ha valaki olykor-olykor társaságban megiszik egy kevés alkoholt az nem baj, de ha minden nap, az már probléma – húzta alá. Azt megvizsgálni, hogy ki és hol tart ezen az úton, a szakember véleménye szerint jó teszt lehet a „száraz november” mozgalom. „Ha elkezdjük és tizedike környékén már arra gondolunk, hogy inni kellene valamit, akkor gond van. Ha viszont csak huszadika után jut eszünkbe, hogy ebben a hónapban még nem fogyasztottunk alkoholt, akkor valószínűleg jó úton járunk” – emelte ki Zacher Gábor.
Dr. Setényi János a Mathias Corvinus Collegium Tanuláskutató Intézetének vezetője szerint az életünk alakulására nagy hatással lehetnek azok a közösségek, amelyeknek közép-, vagy felsőoktatási tanulmányain során tagjai vagyunk. Főleg azok a társaink, akikkel az első évben hoz össze a sors. Őket egy tanulmány alapján az előadó három csoportba sorolta. Az első az a közösség, amely felfelé húz minket, tagjai szélesebb látókörűek, érettebbek és vélhetően tanultabbak is tőlünk. Az integrálódás közéjük komoly feladat és a közös borozgatás során is lehet tanulni tőlük. A második az a csoport, amelynek tagjai hasonlítanak hozzánk, jól megértjük egymást, néhány sör jó hangulatban gurul le a közös iszogatás során. A harmadik társaság pedig lehúz bennünket. Jól telik velük az idő, de a közösen töltött óráknak nincs hozzáadott értéke – foglalta össze Dr. Setényi János.

Rókusfalvy Pál, nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos egyebek mellett arról beszélt, hogy miként tud segíteni a kulturált alkoholfogyasztás népszerűsítésében a bormarketing. Mint elmondta, a sárospataki konferencia címe, vagyis a „Mérték az érték” nagyon hasonlít az általuk elindított „Tiéd a mérték” című mozgalom elnevezésére, ami elsősorban fiataloknak szól. „Az alkohol káros, de mi nem az mértéktelenül?” – tette fel a kérdést az előadó. Megjegyezte: a mi tudatunktól függ minden, a mi mértékletességünktől. Ennek megtalálásában pedig nagyon fontos az edukáció, valamint a szülők részéről a személyes példamutatás – hangsúlyozta.
Az alapítvány, amelynek a portfóliójába tartozik Tokaj-Hegyalja egyik legjelentősebb borászati cége, vagyis a Grand Tokaj, a Tokaj-Hegyalja Egyetem, mint felsőoktatási intézmény – ahol mások mellett borászokat és pedagógusokat is képeznek – valamint több középfokú oktatási intézmény azért tartotta fontosnak a program megszervezését, mert meglátásuk szerint a kérdéskör mélyebb megismerése fontos és aktuális, sokféle véleményt vált ki és vitákat generál. Ebben próbáltak segítséget nyújtani a hallgatóságnak a neves szakemberek meghívásával – közölte az alapítvány elnöke, Wáberer György a közösségi oldalán.
