Nemrég volt a születésnapja annak az embernek, akinek neve örökre összeforrt az amerikai filmipar felemelkedésével. William Fox, született Fried Vilmos 1879. január 1-jén a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Tolcsván, és a XX. század egyik legnagyobb filmgyárosaként írta be magát a filmtörténetbe.

A Fox család kilenc hónapos korában kivándorolt az Egyesült Államokba. New Yorkban nyomor várt rájuk: a tizennégy testvérből mindössze hat élte meg a felnőttkort. Vilmos már nyolcévesen dolgozni kényszerült, mosodai inasként, miközben az iskola helyett egyre inkább az üzlet és a mozi világa vonzotta. Kitartásának és üzleti érzékének köszönhetően 25 évesen már saját filmszínházat vezetett, amelyet 1600 dollárnyi megtakarításából indított el.
Sikere gyorsan nőtt: néhány éven belül húsz mozija volt, összesen mintegy 250 ezer dollár értékben. 1915-ben megalapította a Fox Film Corporation-t, félmillió dolláros alaptőkével. Hollywoodban stúdiókat épített, országszerte mozipalotákat nyitott, vállalata rövid időn belül százmillió dollárt ért. Fox az elsők között állt a hangosfilm mellé, magánvagyonát csúcspontján 35 millió dollárra becsülték.
A sikert azonban drámai bukás követte. Az 1929-es gazdasági világválság egyik napról a másikra romba döntötte birodalmát: a Fox Film részvényei 90 százalékot zuhantak. A Western Electricnek nyújtott kölcsön fejében riválisai megszerezték életművét, a Fox Film megszűnt, helyét a későbbi 20th Century Fox vette át. Tragikus módon mindez egy súlyos autóbalesettel és Fox fizetésképtelenségével egyszerre következett be.
A filmgyáros később pert indított a legnagyobb stúdiók ellen, de elveszítette. Élete végén adócsalás miatt is elítélték, bár kora miatt nem került börtönbe. Egykori vagyonából semmi sem maradt, teljesen elszegényedett.
William Fox 1952. május 9-én halt meg. Számtalan színész és filmes karrierje indult az ő segítségével, mégis: Hollywoodból senki sem kísérte utolsó útjára. Így ért véget annak a tolcsvai kisfiúnak a története, aki a mozi egyik legnagyobb legendájává vált.



