Országszerte évente csaknem 5 milliárd forintot fordít saját forrásból a magyar állam a járási hivatalok és kormányhivatalok épületeinek felújítására – hangzott el a Szerencsi Járási Hivatal épületének megújítását bemutató projektismertető rendezvényen. A fejlesztések 2010 óta összesen mintegy 75 milliárd forintnyi beruházást jelentenek a területi közigazgatásban.
György István elmondta: Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye 16 járásának többségében már látható eredménye van ezeknek a forrásoknak. Mint fogalmazott, az állam célja, hogy minél több járási és kormányhivatali épület megújuljon, ugyanakkor ehhez elengedhetetlen az önkormányzatokkal való együttműködés is.

„Az embereket kevésbé érdekli, hogy önkormányzati vagy állami épületbe lépnek be – a lényeg az, hogy az ügyük el legyen intézve, lehetőleg esztétikus környezetben.”
Az államtitkár emlékeztetett: 2025-ben rekordot döntött a személyes ügyintézés, 15,8 millióan keresték fel a kormányablakokat országszerte. Jelenleg 320 kormányablak működik Magyarországon, miközben a járási hivatalok szakigazgatási osztályai – a gyámügytől a népegészségügyön át a foglalkoztatásig – szintén nélkülözhetetlen szerepet töltenek be.
Jelentős fejlesztések Szerencsen
A rendezvényen Koncz Zsófia, a térség országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy Szerencsen az elmúlt időszakban számos beruházás valósult meg: próbaüzem zajlik a szigetelőanyag-gyárban, megújul a világörökségi kapuzat, öt év után újranyitott a városi uszoda, valamint sport- és szabadidős fejlesztések is megvalósultak. Emellett a Szerencsi Szakképzési Centrum az egykori cukorgyár területén élelmiszeripari tudásközpontot hoz létre.
„Hiszem, hogy a nemzetet szolgálja ez a felújítás. A biztonságos, jól működő közigazgatás elképzelhetetlen fejlesztések nélkül.”
Alakszai Zoltán közölte: Borsod-Abaúj-Zemplénben működik az ország harmadik legnagyobb kormányhivatala, amely összesen 127 épületet üzemeltet. A Szerencsi Járási Hivatal kivitelezőjét már kiválasztották, a felújítás a nyár elejére elkészülhet.

„Ez a beruházás nem látványprojekt, hanem befektetés a jövőbe: az itt dolgozók mindennapjaiba, az ügyfelek elégedettségébe és az emberek bizalmába.”
Műemléki környezetben, korszerű tartalommal
Kiss Attila felidézte: a járási hivatal egy 120 éves, műemléki védettségű épületben működik, ami a felújítás során komoly szakmai kihívásokat jelent. A beruházáshoz a minisztérium 78 millió forinttal, az önkormányzat pedig 90 millió forint pályázati forrással járul hozzá.
A fejlesztés összértéke meghaladja a 200 millió forintot. Az első ütem – csaknem 100 millió forintos európai uniós támogatással – az energetikai korszerűsítést, a szigetelést, a gépészeti rendszerek fejlesztését, napelemes rendszer telepítését és az akadálymentesítést célozza. A második ütemben több mint 114 millió forintos kormányzati forrásból újulnak meg a belső terek és a műszaki infrastruktúra.
Ináncsi Tünde elmondta: a Szerencsi Járási Hivatal 16 település, mintegy 40 ezer ember ügyeit intézi, így a fejlesztés közvetlenül több tízezer ember mindennapjait teszi könnyebbé.
A beruházás várható kivitelezési ideje körülbelül négy hónap, ezt követően egy korszerűbb, energiahatékonyabb és ügyfélbarátabb hivatal fogadhatja a térség lakóit.


