Szakmai konferencia keretében emlékezett meg 120 éves fennállásáról a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön. A kerek évforduló tiszteletére november hatodikán rendezett eseményen az intézet munkakapcsolatban álló szervezeteinek képviselői gyűltek össze, hogy a magyar büntetés-végrehajtás „aranykorában” alapított, patinás intézet múltját értékelve meghatározzák a jövő szakmai irányait.
„A büntetés-végrehajtás múltja, jelene és jövője a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön 120 éves fennállásának tükrében” címet viselő konferenciát Péter István Tamás bv. alezredes, parancsnok-helyettes nyitotta meg, felhívva a figyelmet az intézet szakmai örökségének megőrzésére – adták hírül közösségi oldalukon. Széll Roland bv. alezredes, intézetparancsnok-helyettes a 120 éves történet egyedi pillanatait mutatta be, hangsúlyozva azokat az apáról-fiúra szálló családi szálakat, amelyek számos állománytag esetében alapozták meg az intézethez fűződő elkötelezettséget.
A szakmai előadások sorában Dr. Estók József ny. bv. dandártábornok a történeti múlt elemzését tette élményszerűvé személyes vezetői emlékek felidézésével. A büntetés-végrehajtás egyik legfontosabb kiegészítő területét, a fogvatartotti munkáltatást Vojtovics Gábor, az Ipoly Cipőgyár Kft. ügyvezető-helyettese mutatta be reintegrációs és üzleti szempontból. A jövőkép felvázolásának felelőssége Dr. Bogotyán Róbert bv. ezredesre, az NKE Büntetés-végrehajtási Tanszékének vezetőjére hárult, aki a 2013-as törvényi keretektől az elmúlt évtized tapasztalataiig elemezte a jövő szakmai lehetőségeit.
A délutáni program rövidfilmmel és könyvbemutatóval folytatódott: Papp János bv. alezredes „A büntetés-végrehajtási szervezet egyenruházata és viselettörténete 1867-2024” című kötetét Sáfrányos Krisztián bv. őrnagy, grafikai tervező kérdezte.

A konferenciát Almássy Kornél, a Magyar Építészeti Múzeum igazgatójának prezentációja zárta, mely Czigler Győző műépítész, a börtönépület tervezőjének életművét mutatta be. Ezt követően a résztvevők megtekinthették az építészeti munkásságát bemutató kapcsolódó kiállítást is.
A 120 éves évforduló kiemelt rendezvényét közös ebéd zárta, mely egy megható személyes pillanattal ért véget: a pohárköszöntő keretében Dr. Mári Imre ny. bv. dandártábornok, volt intézetparancsnok 77. születésnapját és névnapját is megünnepelték.



