Létszámát tekintve kicsiből közepes egyetemmé vált a Tokaj-Hegyalja Egyetem, ezzel együtt a szőlész-borász mérnök képzésben is a második legtöbben vesznek részt itt az országos összevetés alapján – áll az intézmény által kiadott közleményben.
Azt írták: az Országos Statisztikai Adatfelvételi Program adatai alapján a 2024 őszi félévében az egyetem hallgatóinak összlétszáma 25 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbiét, míg a gyarapodás 2024-ről 2025 további 15,5 százalék volt. A növekedési tendencia ezután is folytatódott: az összes hallgatói létszám (beleértve az aktív, és passzív hallgatókat is) jelenleg meghaladja az 1230 főt.
A közlemény szerint a Tokaj-Hegyalja Egyetem zászlóshajója a szőlész-borász mérnöki alapképzés, amely különösen dinamikusan fejlődött az elmúlt öt évben. Míg 2023 őszén a képzésen – az alapképzést és a felsőoktatási szakképzést együttvéve – még 95 hallgató tanult, addig 2024- re ez a szám 17 százalékkal bővült. 2025-ben újabb 5 százalékos növekedést könyvelhetett el az intézmény. A szőlész-borász mérnöki alapképzésben így 2025 őszén összesen 101 hallgató vett részt, ebből 92 aktív státuszban.
A növekedés nemcsak intézményi szinten jelentős, hanem országos összevetésben is
figyelemre méltó. Az Oktatási Hivatal felvételi statisztikái alapján 2025-re a Tokaj-Hegyalja Egyetem szőlész-borász mérnöki alapképzése a jelentkezők és felvettek számát tekintve a második helyre lépett elő, megelőzve több nagyobb múltú felsőoktatási intézményt. A jelentkezési adatok azt mutatják, hogy a képzést választók körében az egyetem stabilan a második legnépszerűbb intézmény, közvetlenül a legnagyobb agrár-felsőoktatási szereplő mögött.
Az intézményi közlemény szerint a jelentkezők számának alakulása jól tükrözi ezt az erősödő pozíciót. A 2022-es általános felvételi eljárásban még 66 jelentkező jelölte meg a Tokaj-Hegyalja Egyetemet a szőlész- borász mérnöki képzésen, míg 2023-ban már 117-en, 2024-ben 95-en, 2025-ben pedig 91-en adták be ide jelentkezésüket. Megjegyezték: a felvettek száma minden évben magas volt, ami a képzés iránti valós érdeklődést és a tudatos intézményi kiválasztást jelzi.
A hallgatói létszám növekedése az intézmény országos súlyát is érdemben növelte. A Magyar Rektori Konferencia legutóbbi közgyűlésén az egyetemet a korábbi 1-es kategóriából a 2-es kategóriába sorolta át. Ezáltal az intézmény immár két szavazati joggal vesz részt a felsőoktatási rendszer legfontosabb szakmai döntéshozó fórumán – olvasható a THE közleményében.



