A protestáns-református gályarabok szabadulásának háromszázötvenedik évfordulójára emlékeztek a Tiszáninneni Református Egyházkerület (TIREK) szervezésében a Sárospataki Református Kollégium bejáratánál található, a gályarabokat ábrázoló relief előtt.
Dr. Dienes Dénes, a TIREK Tudományos Gyűjteményeinek igazgatója emlékbeszédében felidézte a reformátusok között a „gyász évtizednek” nevezett időszak történéseit. Elmondta: a hazaárulás vádját tagadó, a rekatolizációnak ellenálló, a hitükért kiálló lelkipásztorokat, tanítókat és egyházi elöljárókat koholt vádakkal ítélték el. Egy részüket I. Lipót német-római császár, magyar király egyszerűen eladta gályarabnak. A perbe fogottak kálváriája éveken át tartott, hiszen 1674-ben idézték őket a pozsonyi törvényszék elé, egy évvel később, 1675-ben született meg ügyükben az ítélet és az életben maradottak 1676-ban szabadultak ki a gályarabságból a holland Michiel de Ruyter admirális közbenjárására. 
A szabadulás 350. évfordulóját ünnepeljük most – emlékeztetett az igazgató. Dienes Dénes professzor megemlítette azt is, hogy a gályarabságot megjárt hitvalló reformátusok között voltak egykori sárospataki diákok, akik nevét őrzi a kollégium falán található relief is. Mindennek a teológiai üzenete az, hogy a cselekvő Isten nemzetközi folyamatokat mozdított meg annak érdekében, hogy kiszabadítson harminc magyar embert. Ebből lehet erőt meríteni a mindenkori keresztyén embernek – összegezte.
Megemlítette azt is: a gályarabok ügyével párhuzamosan a Sárospataki Református Kollégium is kiszolgáltatottá vált, 1671-ben menekülni kényszerült és a Thököly-féle felkelés rövid időszakát kivéve három évtized után térhetett vissza csak Patakra.
A megemlékezésen az igei szolgálatot Kolumbán Gábor a TIREK lelkészi főjegyzője látta el. Az eseményen megjelent és koszorút helyezett el Bánné Dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Közgyűlés elnöke, Dr. Farkas Szabolcs, Sárospatak polgármestere, Kolumbán Gábor, Dr. Szemán Ákos, az egyetem fenntartó testületének elnöke, egyházkerületi presbiteri főjegyző, valamint a református intézmények vezetői: Dr. Enghy Sándor, a Sárospataki Református Hittudományi Egyetem rektora, Pásztor Gyula egyetemi lelkész, Fejér Zoltán a Református Gimnázium intézményi lelkésze, Egeresi Gábor, a tudományos gyűjtemények múzeumának igazgatója, valamint az egyetemi hallgatók.



