A magyar önkormányzati rendszer stabilan működik, és a 2011-ben elfogadott önkormányzati törvény beváltotta a hozzá fűzött reményeket – hangsúlyozta Dukai Miklós, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium önkormányzati államtitkára Taktaharkányban, a helyi önkormányzatiság 35. évfordulójára rendezett ünnepségen.
Az államtitkár szerint a kormány 2010 óta következetesen a helyi közösségekkel való együttműködésre épít, hiszen a települések fejlesztése és sikere csak összefogással érhető el.
Dukai felidézte az önkormányzatiság történetét is: az első választásokat 1990. szeptember 30-án tartották, még kétfordulós rendszerben. 1994-től egyfordulóssá vált a voksolás, és ekkortól dönthettek a választók közvetlenül a polgármesterekről. Hangsúlyozta, hogy a polgármesterek továbbra is kulcsszerepet töltenek be a helyi ügyek intézésében, ezért fontos a jelenlegi szabályozás fenntartása.
Az államtitkár rámutatott: az önkormányzatok feladatai és hatáskörei ma jóval szélesebbek, mint a rendszerváltás idején, és mintegy ötven olyan polgármester dolgozik ma is, aki 1990-ben kezdte meg szolgálatát.
A rendezvényen Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára is felszólalt. Kiemelte, hogy az önkormányzatok mára az országépítés erős és megbízható partnerei lettek, hiszen sikeres ország nincs sikeres önkormányzatok és erős vidék nélkül. Hangsúlyozta a vidék megtartó erejének növelését, amelyhez több fejlesztési program is hozzájárul.
Az ünnepségen díjakat is átadtak azoknak, akik harmincöt éve szolgálják hivatalukban a településüket – ezzel példát mutatva kitartásból, szakmaiságból és közösségi elhivatottságból, köztük volt a bodrogkeresztúri jegyző, Dávid Zoltán – számolt be az eseményről Rozgonyi István közösségi oldalán.



